چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصی نقد و آثار هوشنگ مرادی کرمانی

نشست تخصصی نقد و آثار هوشنگ مرادی کرمانی به میزبانی هسته پژوهشی و انجمن علمی ادبیات کودک و نوجوان در تاریخ سه‌شنبه 27 / 9 /1397 برگزار شد.
این نشست با حضور مدیر و اعضای هسته، استادان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و ادبیات کودک و با همراهی جمعی از دانش آموزان مدارس شهر بندرعباس در سالن اجتماعات ساختمان ابن‌سینا دانشگاه هرمزگان برگزار شد.
جلسه با پخش کلیپی که به معرفی آثار و زندگی آقای مرادی کرمانی می‌پرداخت ،آغاز شد؛پس از آن، مستند قصه‌ها
برای آشنایی بیشتر حاضران بااین نویسنده صاحب سبک به نمایش درآمد.
در ادامه نشست، چهار سخنران به بیان دیدگاه‌های مختلف خود در باب آثار هوشنگ مرادی کرمانی پرداختند.
نخستین سخنران این جلسه ،جناب دکتر مصطفی صدیقی، مقاله‌ای تحت عنوان نظریه ابهام در قصه‌های مجید ارائه کردند.
این پژوهش به دو بخش نظری و عملی تقسیم می‌شد. در بحث نظری، دکتر صدیقی به بیان توضیحاتی در مورد نظریه ابهام پرداختند. در بخش عملی، نظریه ابهام با توجه به بخش‌هایی از کتاب قصه‌های مجید به‌صورت کاربردی تحلیل شد.
پس از ارائه مقاله اول، مجری جلسه، گزیده‌ای از کتاب قصه‌های مجید را برای حاضران خواندند.
دومین سخنران دکتر مجاهد غلامی دیدگاه خود را با عنوان انسان تقدیری و انسان تاریخی با رویکردی به داستان‌های هوشنگ مرادی کرمانی، تبیین و بیان کردند. دکتر غلامی در ارائه خود به مقایسه انسان قدیمی و انسان مدرن پرداختند و بیان داشتند که انسان قدیمی خود را حاصل تقدیر و انسان مدرن خود را محصول تاریخ می‌داند. سپس با مقایسه داستان‌های هوشنگ مرادی کرمانی با داستان‌های محمود دولت‌آبادی و صمد بهرنگی این نتیجه را به اثبات رساندند که داستان‌های مرادی کرمانی ازنظر فرم و فکر دیدگاه انسان سنتی را دنبال می‌کند درصورتی‌که داستان بند محمود دولت‌آبادی یا داستان ماهی سیاه کوچولو صمد بهرنگی بر اساس نظر انسان مدرن تحریر شده است.
سرکار خانم قرشی نژاد، دیگر سخنران جلسه، به بررسی سیمای خانواده در ده داستان واقع‌گرا از آثار مرادی کرمانی پرداختند. از موضوعاتی که در این سخنرانی ارائه شد می‌توان به ویژگی‌های خانواده، الگوهای روابط اعضای خانواده، کارکردها و نقش‌های جنسیتی خانواده و مقایسه شیوه‌ی بازنمایی خانواده‌های داستان‌ها با خاستگاه نویسنده اشاره کرد.
در ادامه مجری بخش‌هایی از کتاب «بچه‌های قالیباف خانه» را خواند.
آخرین سخنران، سرکارخانم مطوری به ارائه‌ی گزارش و آماری تحلیلی – توصیفی از پایان‌نامه‌ها و مقالات انجام‌یافته بر آثار هوشنگ مرادی کرمانی پرداختند.
در قسمت پایان‌نامه‌ها، آمار موضوعات طنز، سینما و اقتباس آثار سینمایی، زبان پژوهی، مقایسه ترجمه‌ها با اصل آثار، مقایسه نویسندگان خارجی با مرادی کرمانی، بررسی عناصر داستانی در آثار این نویسنده، بررسی جامعه‌شناختی آثار، سرگذشت نامه پژوهی، عامه پژوهی، سبک‌شناسی آثار مرادی کرمانی و کودک و نوجوان در آثار هوشنگ مرادی کرمانی بررسی شد.
در بخش مقالات نیز به آمار موضوعات طنز پژوهی، سبک‌شناسی، روانشناسی، جامعه‌شناختی، سینما و اقتباس، پژوهش‌های تطبیقی، ادبیات عامه، نقد بوم گرا، پدیدارشناسی پرداخته شد.
در پایان سرکار خانم دکتر جمالی، مدیر هسته پژوهشی ادبیات کودک و نوجوان از حاضرین در جلسه قدردانی و تشکر کردند.
از حاشیه‌های این نشست می‌توان به پخش نماهنگی با موضوع فیلم‌های اقتباس‌شده از آثار هوشنگ مرادی کرمانی هم چون: قصه‌های مجید، مهمان مامان، مربای شیرین، داستان خمره، داستان چکمه، مثل ماه شب چهارده و داستان تنور اشاره کرد.
هم‌چنین نمایشگاهی از کتاب‌های این نویسنده برپا بود که با استقبال دانشجویان و دانش آموزان مواجه شد.


١٧:٤٨ - 1397/12/02    /    شماره : ١٣٧٧    /    تعداد نمایش : ٨٧٤خروج