چاپ        ارسال به دوست

روز ادبیات کودک و نوجوان

مهدی آذریزدی، نویسنده و بازنویس آثار كودكان، در 27 اسفند ماه سال‌ ١٣٠٠ در آبادی خرمشاه یزد به دنیا آمد. از كودكی همراه پدرش كشاورزی و باغبانی می‌كرد و پس از ۱۲ سالگی دو سال در مدرسه طلبگی درس عربی خواند. آنچه او می‌دانست از راه تحصیلات رسمی نبود و در واقع تنها لذت زندگیاش خواندن کتابها بود. آذریزدی مدتی در چاپخانه علمی،‌ كتابفروشی‌های «خاور»، «ابن سینا»، «امیركبیر»، «بنگاه ترجمه و نشر كتاب»، روزنامه «آشفته» و روزنامه «اطلاعات» كار كرد و سال‌های سال به شغل غلط‌ گیری نمونه‌های حروف‌چینی شده یا تصحیح كتاب مشغول بود.
او از سال ۱۳۳۵ با نوشتن « قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» کار نویسندگی خود را آغاز کرد. «قصه‌های ‌خوب‌ برای‌ بچه‌های‌ خوب» مجموعه‌ای از قصه‌های بازنویسی یا بازآفرینی شده از متون ادبی قدیم فارسی چون كلیله و دمنه،‌ مرزبان نامه، سندبادنامه، ‌سیاست نامه،‌ گلستان،‌ مثنوی و آثار عطار است.
آذریزدی توانست با جلد سوم قصه های خوب برای بچه های خوب درسال ۱۳۴۵ از یونسكو لوح تقدیر دریافت کند و جلد چهارم و پنجم همین مجموعه نیز از سوی شورای كتاب كودک درسال‌های ۱۳۴۵، ۱۳۴۶ به عنوان كتاب ویژه سال شناخته شد.
آذر یزدی صبح روز پنج شنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۸ در بیمارستان آتیه تهران در گذشت و در زادگاهش یزد به خاک سپرده شد.
در سال ۱۳۹۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنابر پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی ۱۸ تیر را به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام کرد.
او مردی بود که قصه های ساده و روانش، کودکان ایرانی را با ادبیات دوست کرد. یادش گرامی...


١٢:٠٤ - 1397/04/17    /    شماره : ١٢١٥    /    تعداد نمایش : ٨٠٤خروج